» Ana Sayfa » ArGe » Makaleler

SILOAM Yazıtları

Defne Mühendislik Ltd. Şti. Geriye Dönük Mühendislik, Ürün Tasarımı, 3 Boyutlu Optik Tarama, Geriye Dönük Mühendislik, Kalite Kontrol ve Prototip üretimi konularında mühendislik projelerinde hizmet sunmak amacıyla 2005 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren otomotiv, savunma sanayii, beyaz eşya ve benzeri sektörlerde gerek ana sanayii gerekse yan sanayilerine mühendislik hizmeti vermektedir.

Mühendislik – Tasarım ofisi formatında devam eden çalışmaları neticesinde pazarda üretim yapan firmaların dışarıdan alınacak Mühendislik çözümlerine olan ihtiyaçların artmasına yardımcı olmuştur. Firmalar her ne kadar kendi tasarım – prototip veya geriye dönük mühendislik çalışmalarını kendi bünyelerinde yapmakta olsalar bile gerek iş yoğunluğundan gerekse zamanlama açısından bu tip desteklere ihtiyaç duymaktadırlar. Böyle bir çözümü ancak konusunda uzman belli bir konuda çalışmakta ve fokus olan bir firmadan alabilirler.

Siloam
Siloam

 

Defne Mühendislik 2 adet Breuckmann Opto-Top HE sistemi, Rapidform XOR, CATIA ve Top SOLID yazılımlarını kullanarak 3 boyutlu optik ölçüm, geriye dönük mühendislik, ürün tasarımı konularında uzman kadrosu ile çalışmalarını genişletmektedir. Defne Mühendislik edindiği tecrübelerinden faydalanarak arkeoloji alanında da farklı çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Siloam Siloam
Siloam Siloam

Tarihi eserlerin narin ve hassas yapıları göz önüne alınarak çoğaltılması yani repkikasyonlarının yapılması her tip eser için mümkün olmamaktadır. Klasik olarak kullanılan silikon ile kalip almada tarihi eser zarar görebilmektedir. Silikon alma yoluyla yapılan çalışmalarda ayrıca hava kabarcıkları kaçınılmaz olmakla beraber kimyasal reaksiyonlardan dolayı iştenilen hassasiyet ve detay elde edilemektetir. Firmamız tarafından kullanılan Breuckmann sistemi ile herhangi bir dokunma olmaksızın, eserin üzerine herhangi markalama yapmadan, boya ve sprey kullanmadan ölçülendirme yapmamız mümkün olmaktadır. Bu serbeslik ve tecrübelerimizle SILOAM yazıtının ölçemlendirilmesi ve replikasyonu yapılmıştır.

Siloam
Siloam
Siloam Siloam

 

Siloam yazıtı öncelikle Breuckmann opto-TOP HE optik sistemi ile ölçümlendirilmiştir. Elde edilen nokta bulutu polygon data halinde hazırlanmış ve CNC işleme yöntemi ile işlenebilmesi için proses edilmiştir. Siloam yazıtının orjinaline bağlı kalmak, eserin üzerindeki zamana bağlı aşınmayı, eserin üzerindeki doğal desenleri, bilgisayar ortamına aktarabilmek için uygun bir lens yapılandırılması ve sistem yazılım parametre ayarları yapılmıştır. Bilgisayar oratamına alınan ölçümler başka bir formata veya dönüşüme tabii tutulmadan işlenmesi gerçekleştirilmiştir. Data dönüşümü veya yüzey oluşumu detayların kaybolmasına yol açacagından yapılan post prosesing işlemi sadece ham veriye sadık kalınarak yapılmıştır. Bu aşamadan sonra nokta bulutundan takım yolu oluşturularak CAM dataları hazırlanmıştır. Model malzemesi temin edilerek CNC işlemesine başlanmıştır.

 

Siloam

 

CNC operasyonlarında detayların model malzemesi üzerinde çıkarılabilmesi için mümkün olan en düşük çaplı kalemler ile yüksek hızlı kesimler yapılmıştır. 144 saatlik CNC operasyonları sonucunda oluşan model Siloam yazıtlarının hem naturel bilgilerini hemde yazıtların tüm detaylarını içermekteydi.

Siloam
Siloam

 

Yazıtların model malzemesine işlenmesinden sonra orjinal esere sadık kalmak üzere renk ve desen çalışması yapıldı. Bu desen çalışmasında kullanılan boya oluşturulan detayları kapatmayacak kadar süper ince fakat gerekli rengi verebilecek kadar kuvvetli bir malzemeden şeçildi. 2700 senelik bir tarihi eser üzerinde çalışma heyecanı ve ülkemize tarihimize bir artı bir değer katmanın guruyla çalışmamızın sonucunda yüksek bir müşteri memnuniyeti ile karşılaştık.

Ülkemize ait olan bu eser artık sergilenmek için seyahat gibi risklere maruz kalmayacaktı.

 

Saygılarımızla

Defne Mühendislik Tasarım, Ürün Geliştirme ve İmalat San. Tic. Ltd. Şti.

Adres: Mimar Sinan Mah. YEDPA Ticaret Mrk. E Caddesi, No 31 - 32 Ataşehir, İstanbul

Tel: 216 - 471 0751 / Faks: 216 - 471 0752

e-Posta : dfn@defnee.com

İletişim

Paylaş :
Tasarım : Ambiyans