» Ana Sayfa » ArGe » Başarı Öyküleri

Geriye Dönük Mühendislik - Fan Yenilemesi

 

E. Salih BOZKURT

2005 yılında kurulan Defne Mühendislik Ltd. Sti. (www.defnemuhendislik.com) Ürün tasarımı, 3 boyutlu optik tarama, Geriye Dönük Mühendislik, Kalite Kontrol ve Prototip üretimi hizmeti veren bir mühendislik firmasıdır.Ürünün tasarım asamasından seri üretimine kadar geçen süreç içerisinde verdigi mühendislik hizmetleri müsterilerinin piyasaya ürünlerini sunarken daha kaliteli,yenilikçi ve hızlı sunmalarını saglamaktadır.  Bilgin Kalıp (www.bilginkalip.com) 5 eksen CNC isleme ve hassas döküm konusunda uzmanlasmıs, müsterilerine kaliteli, hassas ve hızlı çözümler üretmektedir. Defne Mühendislik ve Bilgin Kalıp ile ortak olarak yürüttükleri Kompreör fanı yenilenmesi projesinde kırılmıs olan bir fanın geriye dönük mühendislik çözümü ile yeniden üretilmesini saglamıslardır.Üretim sistemlerinin pompalarında kullanılan Turbo Fan’ın numunesi asınmıs, kırılmıs olarak temin edildi.

Fan

 

Bu tip geometriye haiz bir parça üzerinden ölçüm almak ancak ve ancak optik yöntem ile mümkün olabilecektir. CMM veya benzeri ölçüm cihazları ile dokunarak ölçü alabilen sistemlerde ancak belli bölgelerin ölçülerini noktasal olarak verebilir. Optik tarama bir dijital kamera ve özel bir projeksiyon sisteminden çıkan ısık kaynagı ile ürünün taranarak ölçüleri +/- 50 mikron hata ile elde edilebilmektedir. Fan’ın saglam kalan kanatçıklarından ve genelinden yapılan ölçümler,optik tarama yöntemi ile elde edildi.  Ölçüm sonucunda elde edilen nokta bulutu ve polygon mesh data ile bütün gerekli yüzey formları bilgisayar ortamına aktarılmıs oldu.

 

Fan

 

Fan

 

 

Elde edilen ölçümlerin detay içerigi ve hassasiyetinde kullanılan ölçüm sistemi, ölçüm metodolojisi ve kameranın piksel saysısı ile degisiklik göstermektedir. Bu tip ölçümlerde kameranın piksel kabiliyeti 1.4 MP (mega piksel) veya daha üzeri bir piksel ile parça boyuna uyumlu bir görüs alanına sahip olmalıdır. Kullanılan ölçüm sistemi Breuckmann Opto top HE sistemi ve uygun metodoloji ile ölçümlendirme tamamlanmıstır.

 

Elde edilen nokta bulutu Rapidform XOR modülü yardımı ile yüzey modellemesi gerçekletirilmistir.Olusan yüzey modeli ölçüm ile +/- 0.2 mm hata ile elde edilmistir.

 

 

Fan

 

Fan

 

Fan

 

Olusan yüzey formu A classs olarak tanımlanan egirsel süreklilik içeren yüzey kalitesine çok yakın olarak elde edilmistir. Bu yüzey formu akıskanlar dinamiginde, havanın mümkün oldugu kadar yüzeyi takip edecek sekilde akım kopmasına elvermeyecek formda olmasını saglayacaktır. Böylece pompanın ilk günkü veriminden biraz daha iyi bir verim ile çalısmasını saglayacaktır.CNC’de isleme sonrası elde edilecek olan yüzey kalitesinin de akısın performansını etkileyecegini düsünürsek, ancak 5 eksen hareketine sahip olan bir isleme merkezinde, yüksek devirli ve titresimsiz bir tezgahta islenmesi ile en yüksek kalite elde edilebilecektir.

 

Fan

 

 

Bu asamada gerek Bilgin Kalıp’ın 5 eksen isleme tecrübesi,gerekse Hermle C30 marka 5 eksen isleme merkezi,hassas ve yüksek isleme kalitesi sayesinde çizilen Cad modelin yüzeyi elde edilmistir. Yenilenen turbo fan sisteme monte edildiginde tahmin edilen performansı saglamıstır. Asınmıs, kırılmıs olan bir numuneden yola çıkarak toplam 4 gün içerisinde Geriye Dönük Mühendislk çalısması ve üretim tamamlanmıs olup yapılan çalısmaların sonucunda basarılı,hızlı ve yüksek kalitede saglanan son numune ile proje tamamlanmıstır.

 

Fan

 

 

Gerek Defne Mühendislik gerekse Bilgin Kalıp kendi alanlarında uzmanlasmıs kaliteye ve müsteri memnuniyetine önem veren firmalardır. Bu ve benzer projelerde, konularında uzman olan firmalar ve profesyonel yaklasımlar ile her tip projede hızlı ve hassas sonuçlar elde edilmesi kaçınılmazdır. Avrupa ülkeleri ile gerek tasarımda gerekse üretimde ciddi rekabetlere girilebilmektedir. Üretime ve tasarıma önem veren firmalar kendi alanlarında konuda en iyisini yapabiliyorsa ve diger uzmanlıklara sahip firmalar ile beraber çalısmayı süreklilik haline getirebiliyorsa yurt dısına olan üretim ve tasarım bagımlılıgımız ortadan kalkacaktır.


 

Defne Mühendislik Tasarım, Ürün Geliştirme ve İmalat San. Tic. Ltd. Şti.

Adres: Mimar Sinan Mah. YEDPA Ticaret Mrk. E Caddesi, No 31 - 32 Ataşehir, İstanbul

Tel: 216 - 471 0751 / Faks: 216 - 471 0752

e-Posta : dfn@defnee.com

İletişim

Paylaş :
Tasarım : Ambiyans